Žodis angliavandeniai, kiekvienam iš mūsų sukelia skirtingas emocijas ir mintis. Vieni galvoja apie šokoladą ir kitus saldumynus, liesėjantys tikriausiai puola žegnotis ir atsiprašinėti savęs, kad iš vis tokia mintis kilo. Gal kiek ir perlenkiu, bet tikrai dalis tiesos šiuose žodžiuose yra. Tai ar iš tiesų tie angliavandeniai tokie blogi?

Reikėtų pradėti nuo to, jog visi angliavandeniai skirstomi į paprastuosius – lengvai įsisavinamus, dar kartais vadinamus cukrais (saldainiai, šokoladas ir pan.), kiti gi – kompleksiniai angliavandeniai. Pastariesiems priklauso duonos produktai, kruopos, bulvės ir t.t.

Vyrauja nuomonė, kad angliavandenių valgantys žmonės dažniausiai turi antsvorio, ar yra nutukę, todėl liesėjantys įsitikinę, kad svorio neteks tik kankindami save griežta dieta be angliavandenių. Tai tikrai nėra taisyklė ir vengti ar visai atsisakyti angliavandenių nėra reikalo.

Angliavandeniai – mūsų organizmo kuras, o kaip žinome tuščiu benzino baku mašina nevažiuoja, taigi ir  mūsų organizmo normaliai veiklai reikalingas kuras – gliukozė, kurią greitai gauname skaldydami angliavandenius. Jų trūkstant galime jausti silpnumą, galvos svaigimą, nuovargį ir daugeliui puikiai padeda saldainis ar šokolado gabaliukas. Visai nekeista – saldumynai greitai padidina gliukozės kiekį kraujyje ir aprūpina tam kartui energija. Tai išeitis, bet neracionali.

Kodėl mitybos specialistai rekomenduoja vartoti kuo daugiau duonos, kruopų, o ne saldumynų, pasakysite – juk tai irgi angliavandeniai? Atsakyti lengva – duonoje, kruopose ir kt. be angliavandenių yra ir baltymų bei riebalų, be to tai puikus B grupės vitaminų ir maistinių skaidulų šaltinis, tuo tarpu kai paprastuose saldumynuose viso to tikrai nesurandame, o vietoj gerų medžiagų dažniausiai gauname gana daug riebalų ir nereikalingų kalorijų. Taigi skiriasi maistinė vertė. Kam valgyti mažos maistinės vertės maistą, kai galime pasirinkti tikrai gerą ir naudingą produktą?

Mitybos piramidė šiuos skirtumus geriausiai vaizduoja – duonos produktai, grūdiniai, bulvės, javainiai, makaronai užima didžiausią piramidės dalį, jų rekomenduojama valgyti 6 – 9 porcijas per dieną, kai tuo tarpu saldumynus rekomenduojama riboti ir vartoti tik retkarčiais. 1 kompleksinių angliavandenių porcija – tai riekelė duonos arba pusė puodelių virtų kruopų, 100 g virtų makaronų, ar 1 vidutinio dydžio bulvė. Su angliavandeniais kiekvienas mūsų turi gauti 55 % reikalingo dienos kalorijų kiekio. Tai visai nesunku, juk sudėtiniai angliavandeniai – puikus pusryčių patiekalas ir sveikos bei žvalios dienos laidas. Ruoškite kruopų košes, skanaukite dribsnius, valgykite duoną – tai puikus ir sveikas energijos šaltinis dienos pradžiai. Pietums ar vakarienei kaip garnyras prie mėsos ar žuvies puikiai tiks bulvės, ryžiai, grikiai ar makaronai. Be abejo nereikia pamiršti saiko. Skanaus!

Lieknėjimo istorijos

Lieknėjimo programos

Rašykite: info@dietos.lt, “Klausk dietologo”, skambinkite 85 2607300, 8 652 31155 nuo 11 val., skaitykite tinkaraštyje ar pagrindiniame puslapyje http://dietos.lt/slim.